• Rolf Andersson Elektriska AB

    Medlemmar i Elektriska installatörsorganisationen


Gedigen erfarenhet med trygghetsgaranti

Rolf Andersson El AB grundades 1960. Starten skedde i ett garage på Gårdskulla, därefter flyttade företaget till Landsvägsgatan 8. 1972 stod Hantverkshuset på Varla klart, då blev Rolf Andersson El AB en av delägarna Hantverkshuset Varla AB och förlade sin verksamhet dit. Efter fyra år på Varla gick flyttlasset igen, denna gång till Hede, till det lilla tegelhuset framför nuvarande Willys Cash.

1996 blev det för trångt på Hede och den 1 april samma år, stod den nya egna fastigheten på Varlabergsvägen 26 klar.

 

Personal

Thomas Carlsson
Senior Consult 
Mob. 0709-445501 
thomas.carlsson@ra-el.se

Agne Hed
Delägare, arbetsledare, service, telecertifierad. 
Mob. 0709-445502
agne.hed@ra-el.se

Gunnar Andersson
Delägare, projektledare, industriservice.
Mob. 0709-445503
gunnar.andersson@ra-el.se

Håkan Kärrengård

Senior Consult
industriservice, maskininstallationer, telecertifierad.
Mob. 0709-445500

Anette Andersson
Kontor, bokföring, löner, fakturering.
anette.andersson@ra-el.se

Bruno Olsson
Service, nyinstallationer, ställverk.
Mob. 0709-445514
bruno.olsson@ra-el.se

Thomas Vidal
Service, nyinstallationer.
Mob: 0709-445506
thomas.vidal@ra-el.se

Peter Svensson
Service, nyinstallationer.
Mob. 0709-445511
peter.svensson@ra-el.se

Kristian Johansson
Delägare, service, nyinstallationer.
Mob. 0709-445509
kristian.johansson@ra-el.se

Stefan Ericson
Service, nyinstallationer.
Mob. 0709-445513
stefan.ericson@ra-el.se

Ingemar Johansson

Service, nyinstallationer. 
Mob: 0709-445505
ingemar.johansson@ra-el.se

Bernt Eneroth
Service, nyinstallationer.
Mob. 0709-445507
bernt.eneroth@ra-el.se

Daniel Olausson
Delägare, projektledare, service, nyinstallationer. 
Mob. 0709-445517
daniel.olausson@ra-el.se

Filip Källqvist
Nyinstallationer, service
Mob. 0709-445508
filip.kallqvist@ra-el.se

Calle Andersson
Nyinstallationer, service
Mob. 0709-445510
calle.andersson@ra-el.se

Erik Green
Nyinstallationer och service
Mob. 0709-445515
erik.green@ra-el.se

Mathias Magnusson
Lärling
Mob. 0709-445519
mathias.magnusson@ra-el.se

     

Tjänster

  • Elinstallationer inom nybyggnad, om- och tillbyggnad, bostäder, kontor, butiker, industri.
  • Konsumentservice.
  • Teleinstallationer
  • Datanät
  • Service och underhållsarbeten på industrin
  • Maskininstallationer
  • Projektering av elanläggningar
  • Vi lämnar en komplett kalkyl på arbetet på begäran

 

  • ANNEBERGS SNICKERIFABRIK
  • ARANÄS KB
  • J.R JOHNSSONS BLECK&PLÅTSLAGERI AB
  • HJÄLTEVADSHUS AB
  • WÄST-BYGG AB
  • BONETTE AB
  • DOTETORPS ÄGG AB
  • DÄCK-BERT
  • FASTIGHETS AB LINDENS TORG
  • FLODÉNS BYGGNADS AB
  • TAMRO AB
  • SAINT-GOBAIN SWEDEN AB
  • SPECMA HYDRAULIKHUSET AB
  • HB TULLEN

Nyheter

Chop Chop

2016-12-16

Vi utför el och telentreprenaden i samband med nybyggnad av Chop Chop en asiatisk snabbmatsrestaurang på Kollavarvvägen i Kolla, Kungsbacka beläget bredvid Mc Donalds.

Byggstart december 2016 skall vara klart i maj 2017.

Migrationsverket Sagåsen

2016-08-10

Ombyggnad av hus 13 och 14 för Migrationsverket på Sagåsen i Kållered

Start i augusti 2016

Bostäder för Sverigehuset

2017-04-26

Installationen är i slutfasen med 79 bostäder för Sverigehuset på Tölö Trädgårdar.

 

Inflyttning i maj 2017.

Samarbetspartners

 

Länkar

Kontakt

Rolf Andersson El AB

Varlabergsvägen 26
434 39 Kungsbacka

tel: 0300-72 420
 
info@ra-el.se

Avtal om Rotarbete Pdf | Docx

 

Lätt att hitta till oss

Det är lätt att hitta till vårt kontor och lager på Varlabergsvägen 26.

Från motorvägen kör ni av vid avfarten till 158:an, fortsätt ner mot Kungsbacka Centrum.

Kör in på Varlabergs Industriområde som är första avfarten till vänster.

Så hittar ni oss där

Välkomna!